Güvenlikle ilgili her alanda entegre ürünler ve hizmetler sunan, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli global markalarından biri olan Kale Endüstri Holding’in temelleri 1953 yılında İstanbul Tahtakale'deki bir atölyede atıldı. Bu atölyede karyola borusu ve gazocağı üreterek iş hayatına başlayan Onursal Başkanı Sadık Özgür, atölyesini açtığında, Kale Kilit'in dünya çapında bir başarı öyküsüne dönüşecek tarihini de başlatmış oldu. Sadık Özgür, kendi halindeki mütevazi atölyesini açtığında, hayallerine ulaşmanın yolunun ‘çok çalışmak’ olduğunu biliyordu.

tarihce

ATÖLYEDEN GLOBAL HOLDİNGE

Sadık Özgür’ün ‘çok çalışma’ ilkesi ve çalışma prensipleri kısa sürede meyvelerini verdi. Kaliteli ürünleri sektörde ‘güven’in ilk adresi oldu ve her geçen gün artan talepler yeni yatırımları teşvik etti. Böylece Tahtakale’deki bu kendi halindeki atölye, 1957 yılında Bahçelievler Eski Londra Asfaltı üzerinde 1.640 m2’lik yeni yerine taşındı. Yeni iş yerinde asma kilit üretimine de başlayan şirket, 1958 yılına gelindiğinde ise artan işçi sayısı ve makine teçhizatı ile üretime devam ederek, ‘Kale Kolektif Şirketi’ adını aldı.   Aynı zamanda bir ilke imza atarak 1965 yılında ‘Türkiye'nin ilk kasa kilidini’ üretmeye başladı.

Müşteri odaklı üretim ve hizmet anlayışına, yüksek iş ahlakı ve dürüst çalışma ilklerini de ekleyen Kale Kolektif Şirketi, güven ve kaliteden asla taviz vermedi… Kale markası günden güne daha çok tanınmaya ve tüketici tarafından ‘kalite’, ‘garanti’ ve ‘güven’le birlikte anılmaya başlandı.

İHRACATTA BİR İLK

1974 yılında Türkiye'nin ilk kilit ihraç eden şirketi olarak önemli bir başarıya imza attı.  İhracata başlanması ve yurtiçindeki talebin artması, üretim tesisinin daha büyük bir alana taşınmasını gerektirdi. 1979 yılına gelindiğinde Bahçelievler'deki üretim tesisi, Güngören’de 35000 m(2)'lik yeni yerine taşındı ve yeni fabrika Türkiye'nin ilk teknolojik kilit fabrikası oldu. Şirket aynı yıl içinde Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. adıyla yoluna devam etme kararı aldı.1979 yılı Kale Endüstri Holding için birbiri ardına yeni ve önemli adımların atıldığı bir dönem oldu.   1980 yılında Kale Vida Sanayi A.Ş.'yi, 1981 yılında kurulan Kale Madeni Eşya ve Pazarlama, 1986 yılında ise Kale Kilit Dış Ticaret A.Ş.'nin kuruluşu izledi. 1988 yılına gelindiğinde ise şimdiye dek kurulan bütün Kale şirketleri Kale Endüstri Holding çatısı altında toplandı.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK KİLİT ÜRETİM TESİSİ

Kale Endüstri Holding, bugün çatısı altındaki Kale şirketleri ile sadece Türkiye’de değil, dünya pazarlarında da söz sahibi bir marka olmayı başardı. Dünya ekonomi arenasının en önemli oyuncuları arasında yer alan ve dev bir adım daha atan Kale Endüstri Holding; dünya piyasasında rekabetini güçlendirerek sürdürmek, dünya standartlarında ürün verebilmek için Avrupa’nın en büyük entegre kilit üretim tesisi olma özelliğini taşıyan Çerkezköy Fabrikasını kurmanın gururunu yaşadı.  Böylece 1953 yılında Tahtakale’de bulunan kendi halindeki atölyede başlayıp,  1957’de Bahçelievler’de, 1979 yılından bu yana da Güngören’de devam eden yolculuk, Çerkezköy’de Avrupa’nın en büyük entegre kilit üretim tesisine kadar uzanmış oldu. 2016 yılından itibaren Çerkezköy Fabrikasında, Kale Endüstri Holding bünyesindeki tüm grup şirketlerinin ürünlerinin üretimi tek bir çatı altında birleştirildi. Ülkemiz içinde bir gurur kaynağı olan Çerkezköy Fabrikasını kuran şirket, hızlı ve istikrarlı büyüme trendini dev yatırımıyla güçlendirdi.

TECRÜBE VE VİZYON

Güvenlik sektöründe dünyanın en büyük global üreticilerinin hâkim olduğu pazarlarda rakip olmayı başaran, çok farklı coğrafyalarda 100’den fazla ülkeye ihracat yapan Kale Endüstri Holding; 1953 yılında Sadık Özgür’ün Tahtakale’de attığı sağlam temeller üzerinde yarım asrı aşkın süredir yolculuğuna devam ediyor. Onursal Başkanı Sadık ÖZGÜR ve Yönetim Kurulu Başkanı Sedat ÖZGÜR’ün, "Uygulayan karar verenden daha güçlüdür" felsefesi, dürüstlüğe ve ekip ruhuna duyduğu güçlü inanç şirketin yolunu aydınlatıyor.

Güvenlik sektöründe farklılıklar yaratan, geçmişten aldığı tecrübeyi yenilikçi ve inovatif vizyonuyla harmanlayan Kale Endüstri Holding, Türkiye'deki liderliğini sürdürmek ve dünya ilk sıralarda olmak hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor. TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi,  TSE Belgesi, CE Etiketlenmesi, Hollanda SKG Sağlamlık, Rusya GOST Uygunluk Belgesi de başarılarını taçlandırıyor…

İHRACAT LİDERİ

Dünya'da 450’nin üzerinde yetkili satıcı noktası, ve 1000’e yakın yapı market vasıtasıyla, binlerce noktaya dağıtılan Kale  ürünleri, bu satış noktalarından tüketicilere ulaşır. Kale Endüstri Holding, elindeki geniş teknolojik imkânların ve aralıksız sürdürdüğü yeni yatırımların sağladığı büyük avantaj sayesinde, birbirinden tamamen farklı kullanım alışkanlığı olan pazarların ihtiyaçlarına da cevap verebiliyor. Bunun en büyük kanıtı, Rusya'dan Arjantin'e, Ukrayna'dan Suudi Arabistan'a şimdiye kadar dünyanın 100'den fazla ülkesine ihracat gerçekleştirmiş olmasıdır. Bugün ise 70’ten fazla ülkeye düzenli olarak ihracat yapmaya devam etmektedir.