Güncel

59 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan ve Türkiye’den dünyaya açılan Kale Kilit markasının kurucusu ve Kale Endüstri Holding’in Onursal Başkanı Sadık Özgür’ün yaşam öyküsü Rıdvan Akar’ın kaleminden “Benim Kale’m” adıyla kitaplaştırıldı.

01 Şubat Çarşamba günü gerçekleştirilen kitap tanıtım toplantısında konuşan Kale Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür babası Sadık Özgür’ün 83 yıllık hayatına bir dünya markası ve binlerce başarıyı sığdırdığını belirterek “Kale Endüstri Holding’i geleceğe taşımada aldığım sorumluluk, Sadık Özgür’ün oğlu olarak daha da artmaktadır. Sadık Özgür’ün başlattığı bu yolculukta bugün onun değerlerine tutunarak, onun yolunda ilerliyor olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Toplantıda söz alan Kale Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan Kızıltan ise Sadık Özgür’ün Cumhuriyetimizin ilk çeyrek yıllarında iğnenin bile ithal edildiği dönemlerde iş hayatına atılarak çok zor koşullarda ayakta kalmayı ve büyümeyi başaran sayılı sanayicilerden biri olduğunu vurguladı. Kızıltan,“1953 yılında Sadık Özgür tarafından temelleri atılan Kale Kilit 1988 yılında bütün şirketlerini Holding çatısı altında toplamış ve 100 den fazla ülkeye ihracatı ile bir dünya markası olmuştur. 59 yıllık bu başarı dolu yolculukta 1970 yılında beri Sayın Sadık Özgür beyle omuz omuza yürüyor olmaktan büyük gurur duyuyorum. Bu azim ve başarılı dolu hayat mücadelesinin gelecek nesillere örnek ve rehber olmasını diliyorum” dedi.

Sadık Özgür’ün hatıraları, fotoğrafları ve onu tanıyan 50’den fazla isimle görüşülerek anı ve anekdotlar kaynak alınarak hazırlanan “Benim Kale’m”, 1950’li yıllarda ülkemizin sanayileşmesine önderlik eden az sayıdaki Anadolu girişimcisinden biri olan Sadık Özgür’ün başarılarla dolu yaşam öyküsüne paralel olarak Türkiye’de sanayinin yapısal dönüşüm hikâyesini de gözler önüne seriyor.

Kitap, Cumhuriyet’in ilk kuşak sanayicilerinden olan Sadık Özgür’ün, Divriği’de başlayan ve bugün dünyanın dört kıtasına ulaşan başarı yolculuğunun hikâyesi aynı zamanda çalışma azmi, özveri, girişimci zekâ ve dürüstlük ile yoktan var edilen dünyanın sayılı kilit markalarından biri “Kale Kilit” in de oluşum ve gelişim hikâyesi anlatılıyor.

Kale Endüstri Holding
Kale Endüstri Holding 1953 yılında temelleri atılmış, 1979’da Kale Kilit ile atağa kalkmış, 1988 yılında tüm şirketlerini holding çatısı altında toplamış, dev yatırımları ile büyümeye devam eden bir kurumdur. Bugün, Kale Endüstri Holding çatısı altında Kale Kilit, Kale Kilit Dış Ticaret A.Ş, Kale Çelik Eşya, Kale Kapı Pencere Sistemleri, Kale İnşaat, Kale Yapı ve Ticaret, Kale Sigorta Acenteliği adı altında hizmet veren yedi ayrı firma bulunmaktadır. 2011 yılını 300 milyon USD ciro ile kapatan Holding, dünyanın 4 kıtasında 72 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 1.800 kişiye istihdam sağlayan Kale Endüstri Holding’in 2011 yılı ihracat rakamı ise 60 milyon USD’dir.
 


ie 6 Google Chrome Mozilla Firefox Google Chrome Microsoft Internet Explorer