Güncel

Kale Kilit'te 2. Kuşak Yönetimde

02.05.2008

Kale Kilit’in kurucusu Sadık Özgür, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı oğlu Sedat Özgür’e devrediyor. Kale Kilit’in 55. kuruluş yıldönümünde gerçekleşen yönetim değişikliği ile Sadık Özgür, Kale Endüstri Holding’in Onursal Başkanı oldu. Bugüne dek holding bünyesinde değişik kademelerde yöneticilik yapan Sedat Özgür ise bundan böyle Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenecek.

Kale Kilit’in 55. yıldönümünü değerlendiren Sedat Özgür, “Kale Kilit bugüne dek hep ‘kalite’ ve ‘güvenilirlik’ kavramlarıyla anıldı. Bizim için çok temel olan bu kavramları daha da geliştirerek korumanın yanı sıra, ‘yenilikçi’ ürünlerle ürün yelpazemizi zenginleştirecek, dünyada güvenlik sektöründe yaşanan en son gelişmelere, yeni ve ileri teknolojilere ağırlık vereceğiz. 55 yıllık bilgi birikimimizle, yaşam alanlarımızı daha güvenli hale getirecek gelişmelere imzamızı atacağız.” dedi. Özgür sözlerini şöyle sürdürdü: “Kale Endüstri Holding olarak 2007 yılında 235 milyon dolarlık ciro gerçekleştirdik. Bu yıl %20’lik büyüme hedefimiz doğrultusunda, 285 milyon dolarlık ciro hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl 20 milyon adet kilit ürettik, Türkiye’nin kilit ihracatının %70’ini biz gerçekleştirdik. Kale Topluluğu, yatırımlarını 2008 yılında da sürdürecek.Güngören’de kurulu, 70 bin metrekarelik kapalı bir alana yayılan tesislerimizi şehir dışına taşıyarak dev bir çatı altında birleştireceğiz. Ar-Ge yatırımlarına hız veriyor, güvenlik alanında çığır açacak yeni teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. Kilit alanındaki tartışılmaz üstünlüğümüzü yeni yatırımlar ile sürdüreceğiz. Topluluk olarak 2008 yılında yaklaşık 40 milyon dolarlık yatırım yapmayı öngörüyoruz.”

İhracatta geçen yıl %28 büyüdü

Kaliteli ürünleri ile kilit sektörüne yön veren Kale Kilit, Türkiye’de olduğu kadar uluslararası kilit pazarında da güçlü bir konumda bulunuyor. Kale Kilit, 2007 yılında ihracat rakamını bir önceki yıla oranla % 28 artırdı. Turquality programı kapsamına alınan ilk ve tek kilit markası olan Kale Kilit, 2006 yılında gerçekleştirdiği ihracatla, İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) en çok ihracat gerçekleştiren firma ödülünü aldı.

Türkiye’deki pazar payı % 65 olan Kale Kilit; Suudi Arabistan, Rusya, Ukrayna, İran, Kazakistan, Cezayir, Romanya, Libya, Suriye, Irak gibi ülkelerde de % 50’nin üzerinde pazar payına sahip bulunuyor.

Bugüne kadar 100’ü aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren Kale Kilit; bugün global marka olma yolunda güçlü adımlarla ilerliyor. Türkiye kilit ihracatının %70’ini gerçekleştiren Kale Kilit’in farklı coğrafyalardaki kullanım alışkanlıklarına uygun geliştirdiği ürünler; Rusya, İran, Suudi Arabistan, Ukrayna ve Romanya başta olmak üzere 60 ülkede düzenli olarak tercih ediliyor.

Kale Kilit’in Ortadoğu’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Latin Amerika ülkelerine çok geniş bir ihracat haritası var. Almanya, İngiltere, Avusturya, Hollanda, İspanya, Fransa, Danimarka Kale Kilit satın alıyor. Etiyopya’ya, Ruanda’ya, Gana’ya, Meksika ve Kolombiya’ya, Yemen’e, Fildişi Sahilleri’ne, Vietnam’a, Hindistan’a ihracat yapan Kale Kilit Çin için de kilit üretiyor.

Çin’liler Kale Kilit’i taklit ediyor

Kale Kilit, başarısına paralel olarak yurtdışında ciddi biçimde taklit ediliyor. Taklit malların engellenmesi için çeşitli önlemler alınıyor. Çin’de şu ana dek Kale’nin ürünlerini taklit eden 12 ayrı firma tespit edildi. Şangay’da bir ofis açan Kale Kilit, taklit ürünlerin piyasaya sürülmesini engelleyecek çalışmalar yapıyor. Çin’de üretilen Kale Kilit taklitleri Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine  pazarlanıyor. Kale Kilit, bu bölgelerde gümrük kapılarında taklit ürünleri tespit ederek imha ediyor.
 

 


ie 6 Google Chrome Mozilla Firefox Google Chrome Microsoft Internet Explorer